در حال بارگزاری...

مبانی بازاریابی دیجیتال

مبانی دیجیتال مارکتینگ
17 اکتبر 2019 سامان ملک پور دسته‌بندی نشده

مبانی بازاریابی دیجیتال چیست ؟!

طبیعتا برای شما هم پیش آمده است که قبل از خرید یک کالا یا استفاده از خدمات خاصی، نام آن را در اینترنت جستجو کنید و در مورد آن اطلاعاتی به دست آورید. بطور کلی می‌توانیم دیجیتال مارکتینگ را هرگونه تبلیغ، اطلاع رسانی و معرفی کالا یا خدمت خاصی در فضای اینترنت بدانیم، در تعریف دیگری می‌توانیم بگوییم که بازاریابی دیجیتال عبارت است از تمامی روش‌هایی که برای معرفی یک برند یا یک کسب و کار خاص در فضای اینترنت به کار برده می‌شود.

(( بازاریابی دیجیتال به هر نوع از بازاریابی کالاها و خدمات گفته می‌شود که به وسیله ابزارهای الکترونیک صورت می‌گیرد )) این جمله، تعریف بازاریاب معروف نیل پتل از دیجیتال مارکتینگ است.

تاریخچه بازاریابی دیجیتال

تاریخچه بازریابی دیجیتال تقریبا به یک قرن پیش بر می‌گردد. در دهه اول 1900 میلادی، استفاده از  رادیو تقریبا در میان مردم رواج پیدا کرده بود و به همین علت مردم کم کم به فکر تبلیغات کسب و کار خودشان در فضای رادیو افتادند. بنابراین دیجیتال مارکتینگ را فقط نمی‌توانیم محدود به دنیای اینترنت و موتور‌های جستجوگر بدانیم. پس بازاریابی از طریق تمامی وسایل دیجیتال نظیر تلویزیون، رادیو و… امکان پذیر است.

انواع روش های بازاریابی دیجیتال

دسته بندی‌های مختلفی برای انواع دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. در سری اول این دسته بندی، بازاریابی دیجیتال به دو دسته آفلاین و آنلاین تقسیم می‌شود. برای بازاریابی دیجیتال آفلاین پیش‌تر صحبت کردیم و مثال‌هایی مانند رادیو و تلویزیون آوردیم. در نوع آنلاین نیز فضای اینترنت قابلیت تبلیغات را برای کسب وکارها فراهم کرده است. دسته بندی های دیگری از نظر روش انجام برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  1. بازاریابی محتوا : در این روش، تولید کننده از طریق تولید و انتشار متن، تصاویر و… محتوا را در اختیار خواننده یا به‌عبارت دیگر مشتری خودش قرار می‌دهد. حال این محتوا هم می‌تواند از طریق وبسایت‌ها و هم می‌تواند از طریق شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و… در دسترس خواننده قرار بگیرد. از مزایای این روش می‌توانیم به ارزان بودن و در دسترس بودن آن اشاره کنیم. البته این روش معایبی نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم فضای سخت رقابتی را نام ببریم که برای پررنگ شدن در میان رقبا بایستی محتوای باکیفیت و مناسبی ارائه کنیم.

  2. بازاریابی از طریق موتورهای جستجوگر: گوگل! نامی که به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین ابزار در دنیای اینترنت است. در این روش تولید کننده تلاش می‌کند مطلب تولیدی خودش را در میان نتایج حاصل شده از جستجو بالاتر بیاورد. به این روش بهینه سازی موتور جستجو یا سئو گفته می‌شود. طبیعتا اگر محتوای شما در نتایج جستجو، بالاتر نشان داده شود؛ این محتوا از نظر مشتری قابل اعتمادتر و باور پذیرتر خواهد بود. البته این روش و تکرار مداوم آن ساده نیست و نیازمند تسلط کافی بر محتوای تولیدی و روش‌های سئو است.

  3. بازاریابی از طریق نمایش تبلیغات: این روش از نظر ظاهری به روش‌های تبلیغات سنتی شبیه است. در تبلیغات سنتی، تولید کننده از طریق چاپ و نصب پوسترها و بنرهای تبلیغاتی در معرض دید عموم، محصول و یا خدمت خودش را معرفی می‌کند.

در دیجیتال مارکتینگ نیز همین روش در سایت‌ها و وبلاگ‌های پر بازدید بکار برده می‌شود و بنر معرفی محصول در سایت میزبان قرارداده می‌شود. در این نوع از بازاریابی تولید کننده بایستی به گرافیک، اندازه و محل قرارگیری بنر دقت کند تا محتوای تولیدی به اصطلاح به (( کوری تبلیغ )) دچار نشود.

  1. بازاریابی از طریق پیامک : این روش تنها یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال از طریق موبایل است. در اینجا صاحب کسب و کار، محصول خودش را از طریق پیامک به مشتری معرفی می‌کند. مخاطب پیامک ها نیز از طریق فاکتور‌های مختلفی مانند پیش شماره‌های خاص، شماره‌های تحت پوشش دکل‌های مخابراتی در مناطق جغرافیایی خاص و… انتخاب خواهند شد. اما این نکته را باید متذکر شد که پیامک‌های تبلیغاتی محبوبیت چندانی در میان مردم ندارند.

  2. بازاریابی از طریق شبکه‌های اجتماعی : در هر لحظه به تعداد مخاطبین شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، فیسبوک، توییتر و… افزوده می‌شود. پس چه جایی بهتر از اینجا! تعداد بسیار زیادی از کاربران این شبکه‌ها ساعت‌ها از وقت خود را در این شبکه‌ها صرف می‌کنند. از طرفی به علت تعامل مشترک و دو طرفه در شبکه‌های اجتماعی، شما می‌توانید اثر بخشی محتوای تولیدی خود را دو چندان کنید.

بطور کلی می‌توان شبکه‌های اجتماعی را به دلیل رایگان بودن به جرات از موثرترین روش‌های دیجیتال مارکتینگ برشمرد. مطمئنا اینستاگرام را می‌توانیم پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در ایران بدانیم. البته تولید محتوا در هر کدام از این پلتفرم‌ها روش و تکنیک‌های خاص خود را داشته و چندان ساده هم نیست و باید فاکتور‌های زیادی از جمله تعداد پست‌ها در طول یک بازه زمانی خاص، نوع متن نوشته شده، تصاویر انتخاب شده (به ویژه برای اینستاگرام) و زمان ارسال پست در نظر گرفته شود.

  1. بازاریابی از طریق ایمیل : با دیدن عبارت ایمیل مارکتینگ ممکن است ایمیل‌های تبلیغاتی صندوق دریافتی‌تان را که بی اعتنا آنها را نخوانده و یا حتی باز نکرده رها کرده‌اید، متصور شوید. باید بگوییم که نباید ایمیل مارکتینگ را با تبلیغات از طریق ایمیل اشتباها یکی دانست. در روش تبلیغات ایمیلی شما محصول خود را طی یک متن و یا حتی یک تصویر آماده شده به مشتریان خود معرفی می‌کنید، یا حتی تعداد مخاطبین خود را با استفاده از بسته‌های ایمیل انبوه بالاتر ببرید.

اما در بازاریابی ایمیلی، پیام‌های منتقل شده را باید چیزی فراتر از ایمیل‌های تبلیغاتی دانست. در اینجا هدف صرفا ارسال یک پیام با یک متن ثابت برای تعداد زیادی از مخاطبان نیست. بلکه ایجاد یک رابطه عمیق در بین طرفین است.

  1. بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها یا افراد تاثیرگذار : در این روش شما با برقراری ارتباط با افراد مشهور در جامعه که وبسایت پربازدید و یا حساب کاربری پرمخاطبی در شبکه‌های اجتماعی دارند کسب و کار و محصول خود را تبلیغ کنید. مزیت این روش سرعت بالای جذب مخاطب است. از طرفی می‌توان هزینه بالای این تبلیغات را جزو معایب این روش دانست.

در پایان

نهایتا بایستی این نکته را متذکر شویم که دیجیتال مارکتینگ را نباید ساده در نظر گرفت. تمامی روش‌های گفته شده زمانی نتیجه خواهد داد که تولید کننده، علاوه بر تسلط بر موضوع محتوا، دارای قدرتی برای هدف گذاری و همچنین تعیین استراتژی‌هایی برای شناخت بازار و ارتباط متعامل با مشتری باشد.

آخرین نوشته ها

دسته بندی ها